Logo kliniki aborcyjnej

Aborcja USA

Jaki wpływ na obywateli Ameryki ma postanowienie Sądu Najwyższego w sprawie usuwania ciąży?
W Ameryce przez prawie pół wieku obowiązywało konstytucyjne prawo do terminacji. Ustanowiono go razem z wyrokiem w sprawie Roe i Wade. Wszystko zmieniło się z dniem 24 czerwca 2022 roku, gdy wyrok ten został uchylony. W rezultacie prawie 50 klinik aborcyjnych w momencie zostało zamkniętych, a poszczególne stany mogą same podejmować decyzję, czy chcą wprowadzić zakazy usunięcia ciąży w swoim gronie i na jakich regułach. Prawa kobiet o decydowaniu o własnej przyszłości znów zostają zachwiane. Czy obywatelki USA mogą legalnie dokonać aborcji?

Aborcja USA

Absolutny zakaz terminacji ciąży w niektórych stanach — w USA ubywa klinik aborcyjnych

W wybranych stanach wprowadzono całkowity zakaz aborcji. To prawdziwy cios dla praw reprodukcyjnych. Uchylenie wyroku sprawia, że każdy amerykański stan może podejmować decyzję o tym, czy usunięcie ciąży na jego terenie jest zgodna z prawem. Wiele wskazuje na to, że większość stanów USA zasądzi o całkowitym zakazie terminacji ciąży.

Trigger law — wcześniej przygotowane ustawy o zakazie aborcji

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji, niektóre stany zaplanowały przepisy zakazujące terminacji ciąży na ich powierzchni. Świadczy to o tym, że na tych terenach, z dniem ustanowienia wyroku Sądu Najwyższego w USA, dokonanie aborcji będzie automatycznie niezgodne z prawem.

Reakcje obywatelek na zakaz aborcji (nie tylko w Stanach Zjednoczonych)

Tematyka związana z zakazem terminacji ciąży w Ameryce komentują również kobiety z Polski z uwagi na strajki, które miejsce miały w 2020 roku za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Polacy, którzy korzystają z aplikacji TikTok, tworzą nagrania odnoszące do tej sytuacji, a obywatelki tych amerykańskich stanów, w których aborcja jest jeszcze zgodna z prawem, robią rolki, wyrażając gotowość do pomocy kobietom, które chcą dokonać terminacji ciąży.

Głosowanie w Kansas

Stan w regionie Midwest – Kansas opowiedział się w głosowania przeciw zakazie terminacji ciąży w Stanach Zjednoczonych. Było to o tyle zaskakujące, bo niemalże cały teren to obywatele bardzo tradycyjni. To pierwsza taka sytuacja, podczas której nastąpiło powszechne głosowanie w sprawie aborcji po decyzji z 1973 r. W listopadzie 2022 r. w stanach Vermont, Kalifornia i Michigan też przeprowadzono referendum w tej sprawie. Gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne prawa? Przede wszystkim w Teksasie oraz Oklahomie, gdzie aborcja jest zakazane po 6 tygodniu od zapłodnienia (większość kobiet może nawet nie wiedzieć, że jest w ciąży w tak wczesnym rozwoju, a to nie pozwala podjąć decyzji w zgodzie z sobą). Za usunięcie ciąży w drugim miesiącu ciąży, lekarzom w tych stanach grozi więzienie. Usunięcie ciąży po terminie 6 tygodni można wykonać zgodnie z prawem tylko w momencie zagrożenia życia kobiety.

Pierwsze badanie — potwierdzenie ciąży

Pierwsze badanie ma na celu, poza systemem, potwierdzić , że kobieta jest w ciąży. Jest to możliwe w 6 tygodniu ciąży. Wtedy zostaje przeprowadzone badanie USG dopochwowe — lekarz potwierdzi (albo nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i określi wiek płodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe potwierdzenie jakichkolwiek wad płodu u dziecka. W takim wypadku należy umówić kolejny termin drugiego badania za równy miesiąc.

Co to plan trymestrowy?

W Ameryce od decyzji w sprawie Roe funkcjonował system trymestrowy, który oznaczał:

  • absolutne prawo do aborcji w USA,
  • regulacje od 14 tygodnia ciąży,
  • utrudnienie albo zakaz terminacji w trzecim trymestrze ciąży (z tym że w ostatnim trymestrze ciężarna może dokonać aborcji w przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje, że istnieje zagrożenie życia ciężarnej albo jej stanu zdrowia).

Czy w USA zostanie wprowadzony zakaz opuszczania danego stanu w celu dokonania aborcji?

Na razie, opuszczanie danego stanu jest legalne także dla przyszłych matek, ale ci najbardziej konserwatywni politycy wspominają o tym, że w planach jest zakaz podróżowania pomiędzy stanami w celu dokonania usunięcia ciąży. W stanie Missouri analizowano już projekty ustawy, który zezwalałby na pozew osób, które będą wspierać ciężarne kobiety w przekraczaniu granicy stanów na zabieg aborcji. Politycy ostrzegają, że nowe projekty ustaw w tej sprawie będą wpływać coraz częściej. Dodatkowo w Teksasie każdy stały mieszkaniec ma prawo do pozwania specjalistów oraz osób pomagających w aborcji. Co więcej, mają niemal 100% obietnicę wygrania sprawy.

Gdzie można legalnie dokonać usunięcia ciąży?

Czechy są państwem, w którym aborcja jest zgodna z prawem do 3 miesiąca ciąży. Po tym czasie terminacja też jest możliwa i to nawet do 24 tygodnia ciąży, ale jedynie na skutek problemów zdrowotnych lub w chwili, gdy lekarz wykryje ciężką wadę genetyczną dziecka. Aborcja w Czechach wykonana do 3 miesiąca ciąży jest zgodna z prawem. Co więcej, w profesjonalnej klinice kobieta będzie w najlepszych rękach — wśród doświadczonych lekarzy oraz specjalistycznego sprzętu. Poczuje komfort. Wizyta w klinice aborcyjnej w Czechach nie trwa więcej niż 2 godziny. Jeśli jednak kobieta poczuje potrzebę dłuższego pobytu, personel się nią zajmie. Szukasz odpowiedniej kliniki ginekologicznej? Chcesz decydować o swoim życiu i czuwać nad tym, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość? Skontaktuj się z konsultantem czeskiej kliniki aborcyjnej i umów wizytę.

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?
5/5 - (36 votes)