Logo kliniki aborcyjnej

Rejestracja ciąży

Wpisywanie danych dotyczących wszystkich ciąż w Polsce weszła w życie 1 października 2022 roku. Wiele osób twierdzi, iż celem jest kontrolowanie jednostek i ograniczenie swobody polskich kobiet. Polski rząd argumentuję tę sytuację tym, że jest to krok do polepszenia opieki nad przyszłymi matkami oraz okazania troski o sprawy dotyczące zdrowia. Co, gdy kobieta chce obejść zapisanie danych dotyczących swojej ciąży, ponieważ pragnie decydować o własnej przyszłości i nie wyklucza aborcji? Czy to jest w ogóle możliwe i zgodne z prawem?

Rejestracja ciąży

Na czym polega rejestracja ciąż w naszym kraju?

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie o „katalogu danych” w czerwcu 2022 roku. Katalog informacji, lub też rejestracja ciąż to schemat zbierania i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, w skrócie SIM. Ma to za zadanie ułatwić obieg dokumentacji medycznej. Zobowiązanie to od 1 października dotyczy wszystkich ciąż, a za wprowadzanie danych do bazy zobligowani są pracownicy medyczni. To działanie dotyczy każdej wizyty i świadczeń medycznych — także tych, które umawiane są prywatnie, a nie tylko na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wokół tematu krąży wiele kontrowersyjnych zdań dotyczących od momentu, kiedy powstała rejestracja ciąży rejestru danych o przyszłych matkach. Między innymi, że to ograniczenie wolności obywatelskiej, wtrącanie się w życie prywatne lub też przejaw kontroli nad obywatelami Polski i naruszenie ich praw.

Czy możliwe jest badanie USG pomijając obowiązek rejestracji ciąży?

Tak — badanie USG za granicą omija wpisanie do rejestru ciąż w Polsce.
Dlaczego ciężarne aż tak bardzo obawiają się rejestru ciąży w Systemie informacji medycznej? Istnieje kilka przyczyn:

  1. Kobieta chce dowiedzieć się, czy faktycznie nosi pod sercem dziecko i móc sama decydować o tym, jak będzie wyglądać jej przyszłość – mieć możliwość wyboru ewentualnej aborcji.
  2. Kobieta chce wykonać terminację ciąży i jest tego pewna na 100% z różnych względów – w Czechach nikt nie zapyta o to, dlaczego wybrałaś to rozwiązanie, to tylko i wyłącznie wybór ciężarnej kobiety.
  3. Kobieta chce sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a jeśli nie, to dokonać legalnej aborcji.

Badanie USG zaleca się wykonać od 6 do maksymalnie 10 tygodnia ciąży. W Czechach nie ma konieczności rejestracji ciąży, a Polska Służba Zdrowia nie ma prawa przeprowadzać “śledztwa” i sprawdzać, czy byłaś w ciąży, i co się z nią stało. Jesteś incognito.
Umówienie się na badanie USG w klinice w Czechach nie sprawi Ci żadnych problemów – osoby, które odbierają telefony biegle posługują się językiem polskim, stąd już w czasie pierwszego kontaktu możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Kiedy najlepiej zarejestrować się na wizytę w klinice ginekologicznej?

Polecane kliniki ginekologiczne zalecają, by pierwsza wizyta odbyła się się już w 6 tygodniu ciąży – jeśli ciężarna nie ma pewności, czy chce urodzić dziecko. Jeśli wizyta ma tylko potwierdzić, czy dziecko nie ma żadnych wad genetycznych, wystarczy jak badanie USG przeprowadzi się w 10 tygodniu. Warto w pierwszej kolejności umówić się na wizytę w Czeskiej klinice by została ominięta rejestracja ciąży i by móc ewentualnie dokonać aborcji w przypadku gdy będą jakieś wady płodu.

Jak wygląda wizyta w profesjonalnej klinice ginekologicznej?

Badanie USG dopochwowe wykonywane jest za pomocą sondy i ma na celu sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży i określić jej lokalizację. Zdarza się i tak, że ciąża jest pozamaciczna, która od razu kwalifikuje się do zabiegu terminacji. Podczas badania ginekolog omówi szczegółowo pęcherzyk żółtkowy, ciążowy, obecność zarodka, a nawet pracę serca. Ocenia również narządy rodne ciężarnej oraz przedstawia możliwe nieprawidłowości.

Pierwsze badanie — potwierdzenie ciąży

Pierwsze badanie ma na celu, poza systemem, potwierdzić , że kobieta jest w ciąży. Jest to możliwe w 6 tygodniu ciąży. Wtedy zostaje przeprowadzone badanie USG dopochwowe — lekarz potwierdzi (albo nie) ciążę, określi liczbę pęcherzyków ciąży i określi wiek płodu. W tym momencie nie jest jeszcze możliwe potwierdzenie jakichkolwiek wad płodu u dziecka. W takim wypadku należy umówić kolejny termin drugiego badania za równy miesiąc.

Kolejne badanie — ustalenie możliwych wad genetycznych

Badanie dopochwowe wykonane w 6 tygodniu potwierdziło ciążę? Powtórz je raz jeszcze w następnym miesiącu. Dlaczego? Właśnie wtedy możliwe jest potwierdzenie genetycznych wad płodu. Jeśli wizyta w 10 tygodniu wykaże nieprawidłowości związane z rozwojem dziecka — w Czechach do 3 miesiąca możliwe jest wykonanie zgodnej z prawem terminacji ciąży.

Z jakim kosztem trzeba się liczyć — badanie oraz transport Polska-Czechy-Polska

Jednorazowe badanie USG czy to w 6 tygodniu, czy potem, to koszt 200 zł. Cena nie różni się. Sprawdzona klinika ginekologiczna ma w swojej ofercie również swój transport. Jeśli zdecydujesz się na tę dodatkową opcję, trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Konsekwencje prawne za wykonanie aborcji w naszym kraju

W naszym kraju aborcja jest nielegalna, a dziś, gdy jest obowiązkowa rejestracja ciąży będzie to proste do sprawdzenia. Co grozi za aborcję? Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi specjaliście, który wykonał zabieg usunięcia ciąży.
Bywa, że komplikacje są na tyle poważne, że kobieta nie chce donosić ciąży. Wtedy dochodzi do wykonywania groźnych dla zdrowia, a nawet życia zabiegów w podziemiu aborcyjnym.

Druga kwestia, która może być niekomfortowa dla kobiety znajdującej się w tej sytuacji, to dociekania po naturalnym poronieniu. Ginekolog może dopytywać, czy na pewno doszło do poronienia, czy też celowego usunięcia płodu, lecz kobieta nie ma obowiązku odpowiadać na wszelkie pytania zadane przez Służbę Zdrowia dotyczące tego tematu. Zazwyczaj jest to przykry moment dla kobiety i jej partnera, a pytania o ciążę mogą jedynie niepotrzebnie rozdrapywać rany.

Jak bezpiecznie usunąć płód?

Istnieje kilka rozwiązań na bezpieczne usunięcie ciąży. Wspomniane wcześniej podziemie aborcyjne czy aborcja farmakologiczna — tabletki, które mają wywołać skurcze i prowadzą do utraty ciąży. Te rozwiązania są bardzo niebezpieczne i często nieskuteczne. Mogą skutkować wieloma niebezpiecznymi komplikacjami. Skutecznym oraz odpowiednim dla zdrowia sposobem na usunięcie ciąży jest terminacja w profesjonalnej klinice poza granicami Polski. Tam otrzymasz oczekiwaną troskę oraz psychiczną i fizyczną oraz specjalistyczne wsparcie w każdej chwili. Takie kliniki mają najlepsze wyposażenie oraz sprzęt.

Legalny zabieg aborcji zgodny z prawem

Aborcja w Czechach jest legalnym zabiegiem, który można wykonać do 12 tygodnia. Nie obawiaj się żadnych kar — tam obowiązuje Cię czeskie prawo.

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?
5/5 - (36 votes)