Antykoncepcja awaryjna - czym jest?
Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, o którym wiele osób nie chce rozmawiać. Wokół niego narosło wiele błędnych przekonań, które powtarzane z ust do ust zapadają coraz głębiej w umysłach ludzi. Planując zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj uważnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna jest również nazywana „pigułka dzień po” i jest główną opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty stosunek seksualny bez zabezpieczenia.
Co to jest tabletka "dzień po"?
Kiedy używana jest tabletka "dzień po"?
Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, w sytuacji gdy używane sposoby zawiodły lub nie były stosowane prawidłowo, np. zapomniano o tabletkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Może być stosowany przez osobę, która została przymuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna wymiennie jest nazywana „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zażyć tak szybko, jak to możliwe.
Lek jest najskuteczniejszy, kiedy zostanie przyjęty w ciągu 72 godzin lub 120 – w zależności od rodzaju leku.
Rodzaje antykoncepcji awaryjnej:
EllaOne to lek, który służy do zapobiegania nieplanowanym ciążom. Octan uliprystalu był od dawna stosowany w leczeniu, później znalazł zastosowanie w EllaOne. Tabletka wykazuje skuteczność przez 120 godzin po nieudanym stosunku. Im szybciej ją zabierzesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zapobiegniesz ciąży.
Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna składająca się z lewonorgestrelu. Przyjmujemy ją doustnie i powoduje uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwi. Lewonorgestrel zagęszcza wydzieliny szyjki macicy, uniemożliwiając plemnikom przedostanie się do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle należy przyjąć do 72 godzin po stosunku.
W sytuacji, w której pacjentka zwymiotowała by pigułkę po 3 godzinach od spożycia należy przyjąć drugą dawkę.
Czym się różni tabletka dzień po od tabletek wczesnoporonnych?
Pigułka „dzień po” nie jest sposobem usuwania ciąży tylko formą antykoncepcji, która zapobiega zajście w ciążę w gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia. Polega na zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są koniecznymi krokami do zajścia w ciążę. Kobieta nie może zajść w ciążę, gdy po stosunku w krótkim czasie zabrała tabletkę dzień po.
WAŻNE – jeśli kobieta zaszła już w ciąże, a dopiero później zastosowała pigułkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży. W takim przypadku zalecamy usunięcie ciąży w Czechach.
Wybierz renomowaną klinikę w Czechach
Efekty uboczne antykoncepcji awaryjnej
Udowodniono, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna dla dziewczyn w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są zwykle lekkie i nie wymagają interwencji medycznej. Do powszechnych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą wymioty, tkliwość piersi, zawroty głowy, zmiany nastroju.
Antykoncepcja awaryjna nie ma długotrwałych efektów ubocznych i nie wpływa na ogólną płodność, więc może być stosowana w celu zabezpieczenia przed ciążą w niespodziewanych przypadkach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce tylko na receptę, tak samo jak w wielu państwach. Receptę może przepisać każdy lekarz (nie tylko ginekolog). Bliskim i często mylonym terminem jest aborcja medyczna, jednak należy pamiętać, że nie jest tym samym. Zaciekawiona? Sprawdź powikłania po aborcji farmakologicznej.