Okres po aborcji chirurgicznej/farmakologicznej

Menstruacja jest najczęściej występującym problemem dziewczyn. To normalne, że przejawia się cykl 28-32 dniowy, aczkolwiek niekoniecznie jest to jedyny wzór, którego należy się trzymać. Kobiety mają prawo doświadczać miesiączek znacznie częściej bądź rzadziej i nadal są uważane za „normalne”. Jedną z ważniejszych kwestii, po której może wystąpić się taki problem, jest aborcja. Nie mam miesiączki po zabiegu, co mam zrobić? Okres po aborcji – kiedy się pojawi? W dalszej części wpisu dowiesz się kilku najistotniejszych rzeczy, sprawdź!

Aborcja próżniowa

Aborcja – w sposób legalny i bezpieczny

Zabieg aborcji to niezwykle wrażliwy temat, wokół którego rodzi się wiele kontrowersji. Skupimy się na tych legalnych i bezpiecznych aborcjach. Regulacje prawne dotyczące aborcji odróżniają się w zależności od konkretnego kraju. W części państw jest to niezgodne z prawem, podczas gdy w niektórych krajach jest to jak najbardziej dozwolone tylko po spełnieniu kilku ważniejszych kwestii. W niektórych państwach aborcja nie jest legalna, chyba że zagraża życiu kobiety (w wyznaczonych przypadkach). Należy więc pamiętać, że różne kraje mają różne poglądy na aborcję, a część z nich zezwala na aborcję bez podawania powodu. Najczęściej występującym problemem kobiet, które korzystają ze współżycia seksualnego jest strach przed niechcianą ciążą. Należy pamiętać, że znaczna część kobiet usuwa ciążę, w wielu krajach jest to normalne.

Kobiety powinny mieć możliwość decydowania o sobie w sprawie zabiegu aborcji. Można znaleźć bardzo wiele osób, którzy dokładnie tak uważają i czują. Jedyną przeszkodą jest to, że w podjęciu decyzji o niechcianych ciążach, kobiety są zmuszane do „zejścia do podziemia” bądź znalezienia pomocy za granicami zamieszkałego państwa. Aborcje próżniowe przeprowadzane w niekorzystnych warunkach lub poza systemem opieki zdrowotnej często prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych, również utraty miesiączki.

Jeśli jesteś kobietą, która potrzebuje pomocy i rozważa aborcję, nie podejmuj zbędnego ryzyka. Na Słowacji i Czechach regulacje dotyczące aborcji jest mniej restrykcyjne. Państwa te mają niezwykle rozwinięte kliniki aborcyjne, w których profesjonalni lekarze i personel dysponują sprzętem oraz wiedzą, aby móc zapewnić wysokiej jakości opiekę medyczną. Zabiegi aborcyjne są bezpieczne dla Twojego zdrowia i skuteczne, dodatkowo nie niosą za sobą odpowiedzialności prawnych po powrocie do kraju – aborcja w Czechach jest legalna. Takie państwa dbają o stan psychiczny kobiet a sam zabieg aborcji wykonują doświadczeni lekarze. Nieplanowana ciąża może zostać przerwana do 12 tygodnia bez konsekwencji prawnych.

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Miesiączka po aborcji farmakologicznej

W bardzo rzadkich przypadkach ciąża może nie zostać usunięta nawet po próbie aborcji. Najczęściej dzieje się tak, gdy ciąża została przerwana za wcześnie, a dokładniej przed 4 tygodniem – metodą farmakologiczną. Aby przekonać się na pewno, warto umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku, gdy jest to przyczyną spóźnionych miesiączek lub gdy nie minęło 12 tygodni, Czeskie kliniki mogą zaoferować profesjonalny i bezpieczny zabieg usunięcia ciąży.

Organizm potrzebuje czasu by dojść do pełni zdrowia

Proces aborcji jest procesem bardzo osobistym, a jego skutki dla organizmu będą zależeć od tego, jak zaawansowana była ciąża, kiedy miałaś zabieg. Po zabiegu ciąży spora część kobiet wymaga około 4 do 6 tygodni, aby wrócić do stanu sprzed zabiegu. Gdy poziom hormonów spada z określonym czasem, organizm wraca do normalnej równowagi. Warto pamiętać, że nie wiemy, kiedy wróci owulacja i nie powinno się rezygnować z antykoncepcji. 
Wiele kobiet, które decydują się na aborcję, doświadcza różnych emocji. Proces ten może być traumatyczny i ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteś sam. Ciało przejdzie przez szereg zmian i nie ma dobrego ani złego sposobu odczuwania tego doświadczenia. Niektóre kobiety mogą czuć ulgę, podczas gdy inne mogą czuć się smutniejsze niż wcześniej. Ważne jest, aby pamiętać, że nie jesteś sam i możesz rozmawiać o swoich uczuciach z kimś, komu ufasz.

Kolejna ciąża

Jak już wspomnieliśmy, po aborcji organizm powróci do swojego naturalnego stanu, jednak wymaga czasu. Może to nastąpić szybciej lub wolniej. Jeśli nie ma skutecznej antykoncepcji, a kobieta uprawiała aktywny seks, niestety nie można wykluczyć ponownego zajścia. Dlatego też zaleca się dostosowanie środku antykoncepcyjnego od razu po wykonaniu zabiegu – decydując się na np. antykoncepcyjną spiralę, nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka. W Słowackich i Czeskich klinikach aborcyjnych założenie spiralki jest to standardem.

Przeczytaj o antykoncepcji awaryjnej!

Podsumowując – opóźnienie okresu po aborcji chirurgicznej może wynikać z kilku przyczyn. Kobieta nie powinna się stresować, jednak jeśli brak miesiączki się utrzymuje, powinna skontaktować się z pomocą medyczną i zwrócić do klinki aborcyjnej, która wykonała zabieg.

5/5 - (18 głosów)