Logo kliniki aborcyjnej

Ile kosztuje aborcja?

Polska ma jedne z najbardziej surowych przepisów porównując do aborcji w wykonywanej w Europie. Wynikiem tych regulacji co roku w Polsce przeprowadza się ponad 100 000 nielegalnych aborcji. Wiele z kobiet wybiera metodę próżniową lub medyczną. Jaki jest koszt aborcji w Czechach? Jaki wydatek czeka kobiety w ciąży, które chcą wykonać zabieg aborcji? Poniżej dowiesz się wszystkiego!

Ile kosztuje aborcja?

Legalna aborcja w Polsce?

Niestety, ale aborcja na terenie Polski jest nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub kazirodztwa oraz przypadków, w których wymagane jest uratowanie życia matki. Prawo do przerwania ciąży nie jest wyraźnie wymienione w polskim prawie. Polska ma jedno z najbardziej surowych norm dotyczących aborcji w Europie. Usunięcie ciąży jest nielegalne, z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia kobiety w ciąży. Przeciwieństwem jest aborcja w Czechach, gdzie zabieg usunięcia ciąży wykonywany jest całkowicie legalnie. Jest również bezpiecznym sposobem przerwania nieplanowanej ciąży.

Metody aborcji - jakie wyróżniamy?

Istnieją różne metody aborcji. Najczęściej stosowanymi aborcjami jest chirurgiczna, która obejmuje użycie urządzenia ssącego, jak i aborcja medyczna, w której stosuje się tabletki poronne w celu wywołania krwawienia a następnie wydalenia zarodka. Aborcję mechaniczną stosuje się zazwyczaj do dwunastego tygodnia ciąży. Ta procedura polega na wsunięciu rurki do pochwy kobiety a następnie użyciu narzędzia ssącego do usunięcia zarodka z macicy. Aborcja medyczna działa na zasadzie przyjmowania tabletek poronnych, które z reguły do tego nie służą. Warto zaznaczyć, że metoda jest dużo bardziej niebezpieczna, niż próżniowa. Więcej o metodach aborcji.

Aborcja chirurgiczna - cena

Aborcja próżniowa to koszt 2100 zł. Może się różnić w zależności od kliniki, którą wybierzesz, koszty związane z zabiegiem mogą być wyższe bądź niższe. Jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na usunięcie ciąży.

Najbezpieczniejszym sposobem zakończenia ciąży jest metoda mechaniczna. Zabieg w znieczuleniu ogólnym zajmuje zwykle około 5-15 min. Na samym początku lekarz rozszerza szyjkę macicy przed usunięciem płodu. Następnie lekarz za pomocą specjalnego narzędzia ssącego pozbywa się zawartości Twojej macicy. Po przerwaniu ciąży bardzo ważne jest kontrola lekarza-specjalisty. Procedura zakończy się w tym momencie i zwykle przed wypisaniem kobiety następuje krótka obserwacja.

Na aborcję chirurgiczną kobiety decydują się dużo częściej niżeli na leki doustne/dopochwowe, które powodują poronienie. Zabieg można przeprowadzić już od 5 tygodnia trwania ciąży. Czas możliwej aborcji jest bardzo zależny od kraju, w którym jest przeprowadzana. Dla przykładu, Aborcja w Czechach jest dostępna do 12 tygodnia ciąży.

Niezwykle często wybierane jest próżniowe usuwanie ciąży – zwłaszcza przez osoby, które w trakcie rozmowy i pozyskanych informacji otrzymanych od specjalistów lub rodziny dowiadują się, że aborcja farmakologiczna nie jest do końca bezpieczna i tak skuteczna, jak powinna. To również metoda często wybierana przez osoby, które zwlekały z aborcją np. z powodu lęku czy braku pewności. Po przeprowadzonej aborcji można po określonym czasie zajść w ciąże ponownie. Zabieg usunięcia ciąży nie wyklucza więc z zostania mamą w odpowiednim momencie.

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Aborcja farmakologiczna - cena

Cena aborcji farmakologicznej może się dosyć mocno różnić. Średni koszt aborcji farmakologicznej to od kilkuset do NAWET kilku tysięcy zł. Cena zwykle zależy od skuteczności, ewentualnych skutków niepożądanych, jakie zapewniają tabletki oraz źródła zakupu.

Aborcje farmakologiczne są znane jako aborcje medyczne. Są swego rodzaju terapią, którą można przeprowadzić w celu usunięcia ciąży. To nie to samo, co aborcja próżniowa, która polega na usunięciu zarodka lub płodu z macicy kobiety za pomocą urządzenia ssącego. W metodzie farmakologicznej stosuje się leki przyjmowane doustnie bądź umieszczane w samej pochwie. Leki te hamują rozwój zarodka lub płodu i powodują jego wydalenie.

Aborcja przy pomocy tabletek wczesnoporonnych jest popularną metodą przerywania ciąży, należy być świadom, że takie środki niosą za sobą często bolesne skutki uboczne. Nie każda kobieta też może po nie sięgnąć – należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Aborcja medyczna nie zawsze idzie zgodnie z planem. Kupując lek przez strony internetowe można z łatwością trafić na grupy oszustów, którzy tylko czekają na szybki zarobek. Kolejnym powodem może być złe przyjęcie leku. Metoda ta, nie jest oczywiście pozbawiona licznych i częstych groźnych powikłań. Więcej o powikłaniach po aborcji farmakologicznych.

Ważne pytania

Koszt usunięcia ciąży w Czechach

Przerwanie ciąży wiąże się z kosztem rzędu 2100 zł. Zabieg wykonywany jest metodą próżniową w znieczuleniu ogólnym.

Ile kosztuje usunięcie w Polsce?

Wszystko zależy od metody. Aborcja farmakologiczna od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aborcja próżniowa wykonana w „podziemiu” będzie zależna od lekarza, który ją przeprowadzał.

Tabletki wczesnoporonne czy aborcja w klinice?

Zabieg usuwania ciąży w klinice jest zdecydowanie pewniejszy i bezpieczniejszy. Tabletki niosą za sobą ryzyko powikłań, braku usunięcia ciąży, jak i konieczność wizyty w szpitalu.

Jak zapłacić za zabieg usunięcia ciąży?

Za przerywanie ciąży zapłacisz w klinice, ale tylko gotówką. Przez wzgląd na częste problemy z terminalem, postanowiliśmy przyjmować tylko gotówkę. Dodatkowo jest się bardziej anonimowym.

5/5 - (23 votes)