Aborcja za granicą

Aborcja to temat, z którym spora część osób nie czuje się komfortowo. Istotne jest, aby przed podróżą lub podjęciem decyzji o przerwaniu ciąży dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w tym kraju.

Mimo że w Polsce nie ma aborcji na życzenie, sąsiednie kraje oferują możliwość legalnego przerwania ciąży. To istotny powód, dla którego wiele Polek wybiera opcję wyjazdu za granicę. Zobacz jak wygląda aborcja za granicą i ile kosztuje.

Aborcja za granicą

Czym jest aborcja?

Słowo aborcja może odnosić się zarówno do aborcji spowodowanej przez siebie, jak i aborcji realizowanej przez lekarza. Jest to przerwanie ciąży poprzez wydalenie płodu lub zarodka z macicy, zazwyczaj w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym obowiązuje restrykcyjne prawo dotyczące aborcji. Kraj zezwala na to tylko w sytuacjach, gdy życie lub stan zdrowia kobiety jest zagrożone lub gdy ciąża była spowodowana gwałtem lub kazirodztwem.

Niestety, kobiety w Polsce w wielu sytuacjach nie mogą wybrać usuwania ciąży, dlatego często wybierają zagraniczny wyjazd w celu usunięcia ciąży.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polki, by dokonać aborcji?

Teraz możemy wykonać usuwanie ciąży w na terenie polski, ale jest to bardzo droga i bardzo ryzykowna opcja. Jeśli rozważasz terminację ciąży, najlepiej zrobić to w odpowiednim miejscu – w klinice za granicą w Czechach. Czechy zostały określone za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do aborcji. Kliniki ginekologiczne w Czechach są najlepszymi miejscami, pacjentki od kadry mogą oczekiwać profesjonalnej obsługi. 

Umów się na zabieg aborcji w Czechach!

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Drugim krajem, gdzie można przeprowadzić terminację ciąży to Niemcy. Proces aborcji zawiera konsultację z psychiatrą oraz od momentu zapłodnienia, nie może minąć więcej niż dwanaście tygodni. Zabieg odbywa się 3 dni po przeprowadzonej konsultacji, co jest powiązane z zapłaceniem miejsca pobytu na terenie Niemiec lub kosztownego powrotu do Polski.

Holandia – to miejsce, gdzie znajduje się wiele klinik wykonujących aborcję. Na terenie tego kraju obowiązuje zasada “Pięć dni do namysłu”. Po odbyciu konsultacji zaczyna się obowiązkowy 5-dniowy okres, w czasie którego kobieta ma czas na potwierdzenie własnej decyzji. Jeśli jej nie zmieni – zabieg usuwania ciąży będzie wykonany. Teraz w Holandii działa 16 klinik aborcyjnych. Terminacja ciąży w Holandii jest zdecydowanie droższa niż np. w Czechach, ale zabieg można przeprowadzić nawet do 22 tygodnia ciąży.

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Terminacja ciąży w Czechach kosztuje 2000 zł. Pacjentki płacą w klinice w gotówce, zazwyczaj tego samego popołudnia wracają do domu. Do Czech przyjeżdżają w godzinach porannych, a pełny pobyt w klinice trwa ok. 3 godziny. Na każdym momencie kobieta może rozmyślić się bez podawania powodu.

Reszta państw i koszty aborcji:

  • Słowacja – 1900 zł
  • Austria – około 600 euro
  • Niemcy – około 1000 euro
  • Holandia – od 1500 do nawet 2000 euro

Z reguły istnieją dwa sposoby przerwania ciąży. Jedną z nich jest przyjmowanie tabletek wczesnoporonnych. Jest to wygodniejszy sposób, ale często nie do końca skuteczny. Natomiast zabieg usuwania ciąży w klinice jest przeprowadzany przez zespół doświadczonych lekarzy, z właściwymi kwalifikacjami.

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży za granicą?

Prawo o zakazie aborcji w Polsce obejmuje tylko na terenie Polski, tak więc aborcja za granicą, w państwach które to umożliwiają jest w pełni legalna i kobieta decydująca się na usunięcie ciąży, jak i lekarz nie zostaną w żaden sposób ukarani.

5/5 - (32 głosów)