Logo kliniki aborcyjnej

Aborcja za granicą

Aborcja to temat, z którym spora część osób nie czuje się komfortowo. Istotne jest, aby przed podróżą lub podjęciem decyzji o przerwaniu ciąży dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w tym kraju.

Mimo że w Polsce nie ma aborcji na życzenie, sąsiednie kraje oferują możliwość legalnego przerwania ciąży. To istotny powód, dla którego wiele Polek wybiera opcję wyjazdu za granicę. Zobacz jak wygląda aborcja za granicą i ile kosztuje.

Aborcja za granicą

Czym jest aborcja?

Słowo aborcja może odnosić się zarówno do aborcji spowodowanej przez siebie, jak i aborcji realizowanej przez lekarza. Jest to przerwanie ciąży poprzez wydalenie płodu lub zarodka z macicy, zazwyczaj w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Polska jest jednym z krajów europejskich, w którym obowiązuje restrykcyjne prawo dotyczące aborcji. Kraj zezwala na to tylko w sytuacjach, gdy życie lub stan zdrowia kobiety jest zagrożone lub gdy ciąża była spowodowana gwałtem lub kazirodztwem.

Niestety, kobiety w Polsce w wielu sytuacjach nie mogą wybrać usuwania ciąży, dlatego często wybierają zagraniczny wyjazd na zabieg usunięcia ciąży.

Gdzie najczęściej jeżdżą Polki, by dokonać aborcji?

Teraz możemy wykonać usuwanie ciąży w na terenie polski, ale jest to bardzo droga i bardzo ryzykowna opcja. Jeśli rozważasz zabieg przerywania ciąży, najlepiej zrobić to w odpowiednim miejscu – w celu usunięcia ciąży kobiety decydują się wykonać ją w klinice za granicą w Czechach. Czechy zostały określone za jedno z najbezpieczniejszych miejsc do aborcji. Kliniki ginekologiczne w Czechach są najlepszymi miejscami, pacjentki od kadry mogą oczekiwać profesjonalnej obsługi i możliwości na usuwanie ciąży do 12 tygodnia ciąży. Cały zabieg jest bezbolesny z racji wykonania w znieczuleniu ogólnym, a także kobieta nie musi obawiać się konsekwencji prawnych.

Umów się na zabieg aborcji w Czechach!

Wybierz renomowaną klinikę w Czechach

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Drugim krajem, gdzie są kliniki aborcyjne i można przeprowadzić terminację ciąży to Niemcy. Procedura aborcji zawiera konsultację z psychiatrą oraz od momentu zapłodnienia, nie może minąć więcej niż dwanaście tygodni. Zabieg terminacji ciąży odbywa się 3 dni po przeprowadzonej konsultacji, co jest powiązane z zapłaceniem miejsca pobytu na terenie Niemiec lub kosztownego powrotu do Polski.

Holandia – to miejsce, gdzie znajduje się wiele klinik wykonujących aborcję. Na terenie tego kraju obowiązuje zasada “Pięć dni do namysłu”. Po odbyciu konsultacji zaczyna się obowiązkowy 5-dniowy okres, w czasie którego kobieta ma czas na potwierdzenie własnej decyzji. Jeśli jej nie zmieni – to można wykonać zabieg usuwania ciąży będzie wykonany. Teraz w Holandii działa 16 klinik aborcyjnych. Terminacja ciąży w Holandii jest zdecydowanie droższa niż np. w Czechach, ale zabieg można przeprowadzić nawet do 22 tygodnia ciąży.

Ile kosztuje aborcja za granicą?

Terminacja ciąży w Czechach kosztuje 2100 zł. Pacjentki płacą w klinice w gotówce, zazwyczaj tego samego popołudnia wracają do domu. Do Czech przyjeżdżają w godzinach porannych, a pełny pobyt w klinice trwa ok. 3 godziny. Na każdym momencie kobieta może rozmyślić się bez podawania powodu.

Reszta państw i koszty aborcji:

  • Słowacja – 1900 zł
  • Austria – około 600 euro
  • Niemcy – około 1000 euro
  • Holandia – od 1500 do nawet 2000 euro

Z reguły istnieją dwa sposoby przerwania ciąży. Jedną z opcji na dokonanie aborcji jest przyjmowanie tabletek wczesnoporonnych. Jest to wygodniejszy sposób, ale nie do końca skuteczny. Natomiast zabieg usuwania ciąży w klinice jest przeprowadzany przez zespół doświadczonych lekarzy, z właściwymi kwalifikacjami.

Co grozi kobiecie za usunięcie ciąży za granicą?

Prawo o zakazie aborcji w Polsce obejmuje tylko na terenie Polski, tak więc aborcja za granicą, w państwach które to umożliwiają jest w pełni legalna i kobieta decydująca się na usunięcie ciąży, jak i lekarz nie zostaną w żaden sposób ukarani.

5/5 - (33 votes)